Co to jest rygor egzekucji?
Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji stanowi formę zabezpieczenia należności funkcjonującym w myśl przepisów Art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego.
4) akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie;
5) akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy wakcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności;
6) akt notarialny określony w pkt 4 lub 5, w którym niebędąca dłużnikiem osobistym osoba, której rzecz, wierzytelność lub prawo obciążone jest hipoteką lub zastawem, poddała się egzekucji z obciążonego przedmiotu w celu zaspokojenia wierzytelności pieniężnej przysługującej zabezpieczonemu wierzycielowi.
Art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji zawiera obowiązek dłużnika do zapłaty określonej sumy oraz określa termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności. Po uzyskaniu klauzuli wykonalności, postępowanie egzekucyjne może być natychmiast wszczęte, a dochodzenie należności odbywa się szybko i sprawnie.
Do czego w praktyce używa się rygoru egzekucji?
Z praktyki naszej kancelarii wynika, że instrument prawny dobrowolne poddania się egzekucji klienci najczęściej wykorzystują w przypadku:
- najmu okazjonalnego mieszkania,
- zwykłego najmu,
- zakupu nieruchomości,
- najmu lokalu od gminy,
- podziału majątku.
Poddanie się rygorowi egzekucji odnośnie zapłaty czynszu, stosuje się zazwyczaj wraz z poddaniem się rygorowi egzekucji odnośnie opróżnienia lokalu w trybie Ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.